Krogerup-elever vil have køns-debat

onsdag 8. februar 2012 · kl 10:37

Ved den ugentlige tirsdags-café på Krogerup Højskole havde eleverne selv valgt emnet den sidste dag i januar, hvor der blev debatteret om køn og seksualitet

Eleverne havde inviteret Mads Hvid, der er forperson og Ungdomspolitisk talsperson for LGBT Ungdom (Landsforeningen for bøsser, lesbiske, biseksuelle, og transpersoner). Han formåede med sit oplæg at sætte sindene i kog og fik lagt op til en diskussion om, i hvor høj grad vi i Danmark er præget af kønsbestemte normer, eller om vi har lagt kønskampen bag os.

Amanda Hvid, der er elev på Krogerup Højskole og søster til oplægsholder Mads Hvid, var blandt de elever, der stod for arrangementet. Hun er ikke i tvivl om, at det er vigtigt, at alle opnår indsigt i LGBTs arbejde og arbejdsområder:

”Jeg vidste, at der er mange ting, jeg ikke selv ved om området, selvom min bror er engageret i LGBT. Der eksisterer så mange fordomme, så derfor er det godt med arrangementer som dette, så man gennem oplysning kan aflive nogle af dem.”, fortalte hun efter arrangementet.

Debatten koger videre
Efter oplægget kom der for alvor gang i debatten, og det var tydeligt at se, at køn og seksualitet var emner, der fik gang i tankerne hos de tilhørende.

”Det var rigtig fedt, fordi Mads Hvid fik åbnet op for nogle nye forestillinger om, hvad køn og seksualitet egentlig er. Derudover fik han gjort op med en masse fordomme, især om transseksualitet. Det var rigtig fedt, at der både var en sociologisk og samfundsmæssig vinkel på emnet, som i bund og grund handler om, hvordan vi opfatter hinanden”, fortæller Ida Püschl, der netop var mødt op for at få større indblik i området.

Fremtidigt samarbejde
Eleverne på Krogerup Højskole er langt fra færdige med at beskæftige sig med køn og seksualitet. Ved Maybeats 2012, elevernes egen 24-timers festival i maj, er temaet ”Stop Had”, hvilket også er navnet på en kampagne under LBGT. Kampagnen har til formål at bekæmpe hatecrimes (vold mod og diskrimination af homo-, biseksuelle og transpersoner), og Krogerup-eleverne har altså valgt, at overskuddet fra festivalen skal gå ubeskåret til at støtte LGBTs arbejde mod had.

Læs mere om LGBT

Nyheder

Eleverne vender hjem fra rejserne Krogerup Højskole viser flotte tal Elever møder Burmas nyvalgte parti Forundringsparathed på Krogerup Højskole Krogerup-elever bliver øjenvidner til historien






Krogerup Højskole – Krogerupvej 13 – 3050 Humlebæk – Tlf.: 4919 0380 – kontoret krogerup.dk