torsdag 12. januar 2012 · kl 09:45
For første gang i mange år må Krogerup Højskole melde fuldstændig udsolgt. Godt 100 elever startede i søndags, og den fyldte højskole må nu henvise andre interesserede elever til efterårsholdet eller andre højskoler.
Forstanderen på Krogerup Højskole har i disse dage svært ved at få armene ned. Hun har netop budt et propfuldt forårshold velkommen til højskolen, og hun kan dårligt huske sidste gang, Krogerup havde så mange tilmeldinger som nu.
”Tilmeldingerne er strømmet ind gennem de sidste seks måneder. Det grunder i flere forskellige ting og er fantastisk på mange måder. Selvfølgelig for skolens økonomi, men det vidner også om en succes under¬visningsmæssigt. Vores elever fortæller jo om deres ophold til venner og bekendte, så jeg tror, at mange tidligere elever har haft et positivt ophold, som de har fortalt videre”, siger Krogerups forstander Rikke Forchhammer.
Professionalisering af branchen
Skolens succes skyldes også, at den er blevet bedre til at kommunikere med omverdenen. Gennem de sidste par år har skolen udviklet en omfattende hjemmeside, farverige foldere om alle fag og begyndt at bruge sociale medier som Facebook for at være synlig for unge landet over.
”Det har virkelig fungeret godt, og så har vi struktureret skolen med fem overskuelige hovedfag, som de unge finder rigtigt spændende. En moderne højskole i dag bliver simpelthen nødt til at have de rigtige tilbud og få dem ud til de unge på den rigtige måde”, siger Rikke Forchhammer.
Kasper Friis er netop startet på Journalistik på Krogerup og er ud over engagerende lærere og lækker mad rigtig glad for det store antal elever på skolen.
”Jeg har før været på en anden højskole, hvor der var omkring 60 elever, men det er rigtig fedt med så mange her. Skolen er jo stor og kan sagtens rumme det store antal, og så er der endnu flere nye unge mennesker at lære at kende”, siger han.