Sidste uge kæmpede Christoffer Richard Møller fra Krogerup Højskole mod Christine Antorini i en ny politisk debatform - og vandt en middag med hende på Christiansbog
fredag 4. marts 2011 · kl 16:11
En stor gruppe elever fra en række højskoler var samlet i Slotsarkaderne i Hillerød forrige torsdag. De fleste som publikum, men fem af dem skulle udfordre hinanden og Socialdemokraternes uddannelsesordfører i en duel på ord om emnet ’Uddannelse’. Den nye debatform hedder Policy Slam og er inspireret af sin poetiske forløber Poetry Slam, hvor poeter fremfører deres digte energisk og i konkurrence mod hinanden.
”Det var virkelig fedt at opleve en så anderledes måde at debattere på. Debatten bliver en helt anden end den traditionelle politiske debat, hvor det også kun er politikere, som diskuterer med hinanden. Det er fedt at debattere med unge på en ny måde, og jeg gør det gerne igen”, siger Christine Antorini.

Kommer til Chistiansborg
De fem deltagere skulle redegøre og argumentere for deres holdninger til undervisningsforholdene i Danmark. Under konkurrencen fik deltagerne så både klapsalver og buh-råb såvel som hårde og kontante spørgsmål fra Christine Antorini.
Efter tre hårde runder, hvor Christine Antorini, der både var dommer og debattør, havde stillet mange kritiske spørgsmål til deltagerne og udvalgt finalisterne, stod Christoffer Richard Møller fra Krogerup Højskole tilbage med sejren. Han havde undervejs i sær kritiseret de mange prøver og eksaminationer i uddannelsesforløbet. Ud over et halvt højskoleophold skal Christoffer nu også ind til Christiansborg og spise middag med uddannelsesordføren.
”Det hele var en rigtig god oplevelse og en fed måde at diskutere på. Politikerne burde prøve at debattere med hinanden på samme måde”, siger Christoffer Richard Møller, som selvfølgelig var dagens omdrejningspunkt på Krogerup Højskole.